EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Poznań: Kolejne represje wobec działaczy Inicjatywy Pracowniczej z zakładów Cegielskiego

Na wezwanie Inicjatywy Pracowniczej (IP) od końca marca 2007 roku trwa na terenie zakładów Cegielskiego protest załogi domagającej się podwyżek płac, zmian warunków pracy i partycypacji w decyzjach dotyczących prywatyzacji przedsiębiorstwa. W odpowiedzi na tę akcję dyrekcja HCP szykanuje działaczy związkowych IP.

W lutym br. dyrekcja odebrała Marcelemu Szaremu, przewodniczącemu Komisji Międzyzakładowej IP przy HCP i delegatowi załogi do prac w zarządzie HCP, stałą przepustkę zezwalającą na wejście na teren fabryk HCP oraz odmawiała mu jej udzielenia w przypadku, kiedy wyrażał chęć wejścia na zakład. Działania takie były nielegalne i naruszały szereg ustaw: od ustawy o związkach zawodowych, przez ustawę o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, po Kodeks Handlowy. Dopiero w odpowiedzi na protest jaki miał miejsce 29 lutego pod bramą główną zakładów Cegielskiego, w kilka dni później, pracodawca wydał Szaremu stosowna przepustkę.

Zgodnie z zasadą, że schwytany na gorącym uczynku złodziej, krzyczy dla zmylenia: "łapać złodzieja" wskazując kogoś innego, dyrekcja HCP skierowała sprawę do prokuratury zarzucając Inicjatywie Pracowniczej naruszenie ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych; pomimo że wcześniej wielokrotnie to dyrekcja HCP naruszała prawo pracy nielegalnie uchylając się od negocjacji płacowych, rozpowszechniając nieprawdziwe informacje o IP, grożąc działaczom związkowym zwolnieniami. Co więcej w wyniku działań IP wykryto ostatnio, że latami dyrekcja HCP nieodpowiednio dysponowała Funduszem Socjalnym, narażając na straty finansowe załogę Cegielskiego, a także nieprawidłowo rozliczała nadgodziny. W przeszłości (2002 r.) dyrekcja HCP nielegalnie zwolniła ok. 300 pracowników, co znalazło potwierdzenie w dokumentach Okręgowej Inspekcji Pracy. Pomimo tych licznych nadużyć i nieprawidłowości, żaden z odpowiedzialnych za nie dyrektorów, nie staną przed sądem czy prokuratorem.

Jednocześnie w odpowiedzi na żądania i postulaty IP dyrekcja wykorzystuje aparat prokuratorski i policyjny do zwalczania leganie działającego na terenie Cegielskiego związku zawodowego. Praktyki te żywcem przypominają sytuację z czasów PRL-u. Na policję wezwanych zostało kilkoro działaczy IP, gdzie mają zeznawać w sprawie bliżej nieokreślonego naruszenia ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Marcel Szary wezwany został jako podejrzany popełnienia przestępstwa na komendę policji przy ulicy Chłapowskiego 12 w dniu 16 maja 2008 roku (piątek) na godz. 15.30.

Aby okazać Marcelemu Szaremu wyrazy poparcia i solidarności, wzywamy wszystkich do stawienia się pod Komendę Policji w tym dniu o godz. 15.00.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.