EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Sytuacja pracownic super i hipermarketów

W Warszawie 15.01.2009 r. odbyło się seminarium na temat „Ochrona praw pracowniczych kobiet zatrudnionych w super- i hipermarketach'' zorganizowane przez koalicję Karat. Podczas seminarium przedstawiony został raport dotyczący warunków pracy i ochrony praw pracowniczych w sklepach wielkopowierzchniowych w Polsce.

W seminarium udział wzięli działacze związkowi z Solidarności, OPZZ, Sierpnia 80 i Inicjatywy Pracowniczej, przedstawicielki organizacji pozarządowej zajmujący się tematyką kobiecą, prawnicy, reprezentanci Państwowej Inspekcji Pracy oraz naukowcy zajmujący się warunkami pracy z Centralnego Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi.

Mówiono o łamaniu prawa pracy w supermarketach – nieprzestrzeganiu ustawowego czasu pracy, niechętne udzielanie urlopów, zmuszanie do przenoszenia nadmiernych ciężarów oraz mobbing. Stwierdzono, że najtrudniejsza sytuacja jest w sieciach ogólnopolskich i krajowych tj. Lewiatan, Kefirek i Avita, tam nie ma żadnych związków zawodowych w przeciwieństwie do dużych międzynarodowych sieci handlowych tj. Tesco , Real, Carrefour czy Biedronka.

Dyskutowano o roli Państwowej Inspekcji Pracy, według ekspertów powinien zmienić się przede wszystkim sposób przeprowadzania kontroli przez PIP, kontrole powinny być niezapowiedziane, bardziej gruntowne - powiedziała dr Barbara Krzyśków z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy. Elżbieta Fornalczyk (Sierpień’80) zwracała uwagę na trudności w funkcjonowaniu związków zawodowych, o szykanowaniu działaczy, ciągłym ich monitorowaniu kamerami zakładowymi, niemożności kontaktowania się z innymi członkami załogi, wspomniała też o niskich płacach na poziomie minimum socjalnego. Jacek Rosołowski, przedstawiciel IP, mówił, że prawo do zrzeszania się w związki zawodowe w Polsce jest fikcją, opisał problemy ze zwolnieniami działaczy IP, w tym Piotrka Krzyżaniaka z zielonogórskiej Almy.

Irytująca była również postawa etatowych przedstawicieli central związkowych, których jedynym celem było dogadywanie się z pracodawcami za wszelką cenę, co zostało przeze przedstawiciela IP skrytykowane.

Najbardziej kontrowersyjne było wystąpienie Zbigniewa Żurka wiceprezydenta BCC, przedstawiciela pracodawców, który niepoważnie podszedł do tematów seminarium i zaatakował obecnych tam związkowców. Odbyła się, też konferencja prasowa na temat spraw poruszanych na seminarium. Spotkanie zakończyło się przygotowaniami do okrągłego stołu, które ma odbyć się z udziałem związkowców i pracodawców na przełomie lutego i marca. Z ramienia IP ma być zaproszony Piotr Krzyżaniak

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.