EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Ogólnopolska akcja przeciwko wyzyskowi w hiper- i supermarketach

Na wezwanie IP w wielu miastach Polski dojdzie 20 grudnia, w szczycie przedświątecznych zakupów, do protestów przeciwko wyzyskowi w hiper- i supermarketach.

W hiper- i supermarketach, oraz w firmach z nimi powiązanych, zatrudnionych w Polsce są setki tysięcy osób. Jednocześnie od lat masowo łamie się w nich prawa pracownicze. W okresie 1999-2007 na skutek interwencji Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) wyegzekwowano na rzecz blisko 20 tys. pracowników kwotę ok. 3,6 mln zł. Pieniędzy tych zostali bezprawnie pozbawieni przez pracodawców. Na taka sumę hiper- i supermarkety okradły zatrudnione przez siebie osoby.

A to tylko „czubek góry lodowej”, bowiem nie wszystkie „przekręty” wychodzą na światło dzienne. Realna skala tego zjawiska jest niewspółmiernie większa. Co więcej, najbardziej bezwzględny wyzysk i oszukiwanie pracowników ma miejsce w stosunku do tych, którzy są zatrudnieni przez hiper- i supermarkety poprzez agencje pracy tymczasowej, które w zasadzie nie podlegają kontroli PIP.

Złodziejstwo pracodawcy: nie płacenie za nadgodziny, oszukiwanie na czasie pracy i na świadczeniach socjalnych i emerytalnych itd., to tylko jedno z wielu nadużyć. W roku 2007 inspektorzy pracy przeprowadzili kompleksowe kontrole w 78 supermarketach, należących do 28 sieci handlowych. W połowie z nich stwierdzono m.in. następujące nieprawidłowości: nieudzielanie w odpowiednim terminie urlopów wypoczynkowych, łamanie przepisów o czasie pracy, niezachowanie porządku w ciągach komunikacyjnych, niewłaściwe składowanie towarów i zły stan pomieszczeń higieniczno-sanitarnych.

Do tego wszystkiego dochodzą skandalicznie niskie wynagrodzenia (często nie przekraczające nawet 1500 zł. brutto), częste szykany, zła atmosfera w pracy (dotyczy to przede wszystkim złych relacji z bezpośrednimi przełożonymi), chroniczne zmęczenie fizyczne i choroby, w tym najczęściej różnego typu zawodowe dolegliwości (bóle kręgosłupa, stawów, brzucha, głowy, chroniczne infekcje). Wreszcie bezwzględne zwalczanie niezależnych, wolnych związków zawodowych, zwalnianie na bruk za każdy objaw buntu, niezadowolenia lub tylko za spokojne wyrażanie krytyki i upomnienie się o należne prawa pracownicze.

Akcje odbędą się m.in. w:

Częstochowa – Auchan (IP/FA)
Gdańsk – Auchan (IP)
Kraków – Tesco (IP/FA)
Lublin – Tesco (IP)
Poznań – Alma (IP/FA)
Szczecin – Auchan (IP/ZSP)
Toruń – Tesco (IP/LaLucza)
Warszawa – Alma, Carrefour (IP/WGA/LA)
Zielona Góra – Auchan (IP)

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.